
Hört talas om Vincent Karremans, 38 år? Med avslutat universitet och några år i fastighetsbranschen gjorde han ett jättehopp till att bli högra handen för borgmästaren i Nederländernas näst största stad Rotterdam och så raskt vidare till att bli minister i regeringen.
En ny raketbefordran efter bara ett år som minister för ungdom och sport gjorde honom till landets ekonomiminister.
Tre månader senare gjorde Karremans draget som skulle släpa EU in i ett öppet handelskrig med Kina, med direkta tunga effekter på europeisk bilindustri, i synnerhet Tysklands.
Så det kan bli.
Vad Karremans gjorde den 13 oktober var att med hjälp av en gammal bortglömd lag från 1950, ta över det kinesisk-ägda bolaget Nexperia (en helt central tillverkare av stora volymer halvledare för europeisk industri), skicka hem dess VD och själv ta över ledningen.
Karremans förklarade sig i parlamentet med att man upptäckt ”allvarliga brister i företagsledningen.”
Ministern underströk att detta var visserligen en extrem åtgärd ”men nödvändig för att säkra leveranser och tillgång till kritisk teknologi för Nederländerna och Europa.”
Varpå Kina frös alla leveranser av halvledare till Nexperia som därmed inte längre kunde leverera till europeisk industri.
Kian kallade Karremans´ insats för ”ekonomiskt röveri.”
Karremans hade förstås inte upptäckt några brister i företagsledningen. Det var Trump-administrationen som hade krävt att Nederländerna skulle sparka Nexperias kinesiske VD. Den följsamme Karremans tog det bara ett steg längre genom att ta över hela företaget.
USA hade året innan satt upp Nexperias ägare Wingtech på en amerikansk svart lista, först upprättad av Biden-administrationen. Amerikanska företag förbjuds sälja till företag på denna lista utan en exportlicens från amerikanska staten.
Sommaren 2025 utvidgade president Trump listan till alla svartlistade företags dotterbolag också. Då kom även Nexperia med.
Nu gäller förstås amerikansk lag bara för amerikanska personer och företag men USA använder sig av hot för att tvinga t ex européer att följa efter. Och det hade amerikanska myndigheter gjort i fallet Nexperia, avslöjades det under en rättegång hösten 2025.
I domstolen användes som ett skäl för att avsätta Nexperias kinesiske VD, att han inte tillräckligt väl anpassat sig till amerikanska krav.
Högljudda protester från framförallt bilindustrin kom fort. Europeisk bilindustri kämpar i motvind och uteblivna halvledare var ett extra slag i magen som man inte råd med.
Redan två veckor efter att Nexperia tagits över av staten, slutade halvledarna flyta in till tyska Volkswagen och BMW.
Långt borta i USA tvingades Honda dra ned sin bilproduktion pga uteblivna leveranser från Nexperia och Ford lanserade rop på hjälp för egen del.
En månad senare tycks den kris som Karremans utlöste, sakta vara på väg att nystas upp.
I slutet av oktober möttes USAs Donald Trump och Kinas president Xi i Sydkorea och ett av resultaten var att Trump tar bort alla dotterbolag från USAs svarta lista.
Nexperia är inte svartlistat längre.
Detta var ett av villkoren som Kina ställde på Trump för att börja leverera kritiska mineraler igen till amerikansk industri.
Kina har ju ända sedan Trumps ”Liberation Day” i april gjort som USA, stramat upp ordningen för exportlicenser på särskilt eftertraktade varor. Det är en metod som gör det enkelt att via krånglande tjänstemän låta stoppa, starta om, halvera eller dubblera leveranser av nödvändigheter till konkurrerande länder.
Så snart mötet med Trump-administrationen var över, hade Kina EU i telefonen som ville diskutera handel. Ett av beskeden från Kina var då att EU måste ta Nederländerna i örat och återställa den kinesiska ordningen på Nexperia – om Europa ville att Nexperia skulle kunna leverera igen.
Det ville Europa.
”EU har signalerat att man är villigt att arbeta med Nederländerna och öppnat för att man får Nederländerna att dra tillbaka sina åtgärder mot Nexperia,” säger en företrädare för Kinas handelsdepartement den 8 november till tidningen South China Morning Post och fortsätter:
”Vi välkomnar att EU rättar till felaktigheter begångna så snart som möjligt.”
Strax därefter bekräftas detta av EU-kommissionens handelschef Maros Sefcovic. Med tillägget att Kina kommer dock inte kommer låta Nexperia få halvledare för militära ändamål – vilket kan bli lite tråkigt för den pågående europeiska militära upprustningen.
Dock, bara dagen efter berättar Nederländernas premiärminister Dick Schoof för pressen att allt snart är igång som vanligt igen med god hjälp bland annat av Tysklands förbundskansler Friedrich Merz som legat på alla inblandade för att rädda Volkswagen mfl (alltid beskyddande mot sina biltillverkare, dessa tyska förbundskanslar).
Hur Nederländerna ska göra med domstolsutslaget om att regeringen gjorde rätt som tog över bolaget, får väl bli en senare huvudvärk.
Vilka fler villkor tänker Kina kräva att Europa uppfyller, än det mest centrala, att Nederländernas regering backar på Nexteria?
För en vecka efter att Kina hade fått som man ville på den punkten finns fortfarande inga besked om nya, inkommande leveranser, klagar bilindustrin.
EU-kommissionen har t ex nobbat att stötta Frankrikes regering som stoppat den kinesiska plattformen Shein eftersom man säljer sex-dockor som ser ut som barn. EU-kommissionen ser inget behov att ingripa eller utreda men ”tar det väldigt allvarligt.”
Allvarligt… men inte lika allvarligt som fortsatt tillgång till halvledare och kritiska mineraler.
EU-kommissionen nästa handlingsplan kanske borde ha en strategi för hur kommissionen kan styra EU-regeringarna så att de inte retar Kina men förstås inte heller USA.
Kanske satsa på ekonomiministrar med lite längre erfarenhet?