Nej, Trump vill inte hjälpa Ukraina

Skulle Trump ha bytt fot om Putins krig?
Knappast.
USA vinner inget på att Ukraina segrar.

Super-fjäskaren Rutte låter Trump ljuga lite till

Den danske försvarsanalytikern Anders Puck Nielsen resonerar om hur en amerikansk president smartast skulle uppträda, om han INTE ville att Ukraina vinner kriget.
Så här:
… En sådan president skulle stötta och normalisera Putin och hans agerande, han skulle avstå från och dra bort sanktioner som kunde skada Putin, han skulle neka skicka vapen till Ukraina, han skulle hota och lägga press på Ukrainas president om att ingå ”freds”-avtal.

Det slags taktik kommer förstås med risken att européerna då tvingas ta det stora klivet för att fylla tomrummet efter USA.
Fast om Trump då plötsligt överraskar med att kanske kan vi ändå hjälpa Ukraina, kanske lite grann, kanske ett tag till… Européerna som självklart helst vill slippa ta det dyra och svåra beslutet att gå in på Ukrainas sida med full kraft, kommer då att tveka, att avvakta, att vänta och se istället för att kliva in.

Jaså, nyhetsrubrikerna säger att Donald Trump är trött på Putin.
Igen.
Om Putin inte skärper sig så tänker Trump – kanske – lägga sanktioner på Ryssland.
Om 50 dagar.
Putin får 50 dagar på sig att ändra sig.

Den här leken har Trump kört av och till under våren och sommaren med effekten att det till slut blir lite svårare att lura någon (även europeiska ledare som gärna vill bli lurade).
”Taco” har ju fastnat i folks medvetande – Trump Always Chickens Out.
Att USA stoppade alla vapenleveranser till Ukraina i juli, leveranser som beslutats av kongressen under president Biden, blev en signal om att Europa nog inte kan vänta längre.

Så om Trump faktiskt ville agera som den listige amerikanske presidenten i Puck Nielsens berättelse, måste han nu hitta på något.
Vapen.
Jodå, Trump lovar nu oväntat att sända luftförsvarssystemet Patriot till Ukraina.

Fast… inte riktigt.
Nato ska betala för vapnen, meddelar han.
Men Nato har ju inga pengar, köper inga vapen. Varje enskilt Natoland ska ha sina egna vapen men det är ju något helt annat.
Européerna ställer då tacksamt upp och svansar för den Store Mannen som hoppsan!, än en gång verkar ha blandat ihop saker. Tysklands förbundskansler Friedrich Merz slätar över Trumps fadäs med att lova att Tyskland kan betala för en del av denna leverans.

Vad exakt ska Ukraina få?
Trump säger obestämda saker om kanske ”någon eller några” av befintliga 17 Patriots som ”andra länder” har beställt från USA.
Hans senaste löfte skulle alltså kunna vara något så fräckt som att Trump tar åt sig äran för den affär om två Patriots som Tyskland har beställt och betalat för Ukrainas räkning.
Ingen vet.

Donald Trump mjölkar nu sitt eget löfte maximalt.
Han kallar in Nato-chefen/super-fjäskaren Mark Rutte till Vita Huset så att Trump inför TV-kamerorna än en gång kan sola sig i glansen av sin egen generositet (stackars man, han har liksom blandat ihop att USA säljer vapen till Europa med… nåja, han menar ju väl.)
”Detta är ett jätteviktigt steg som kan få Putin att backa,” utbrister Rutte lyckligt.

Och medan president Trump på detta sätt byter fot en gång i veckan om Ukraina så att européerna fortsatt har starka skäl att skjuta upp avgörande ställningstagande, så tok-bombar Putin Ukrainas städer och civilbefolkning.

En sak med Donald Trump som vi alla borde försöka lära oss, är att egentligen ändrar han aldrig åsikt.
Han bara får det att se ut så.
Han sprider medvetet maximal osäkerhet genom att få det att se ut som att han tänker ändra sig. I handelsfrågor liksom med krig.

Donald Trump har varit Rysslands vän sedan 1980-talet. Han har under alla decennier därefter stått på Rysslands sida, även när det var impopulärt i USA.
Han har odlat en nära relation till Vladimir Putin sedan länge (nej, inte vänskap. Ingen av dessa män är kapabla till vänskap utan ägnar sig åt ömsesidigt utnyttjande).

Om vi därför struntar i vad Trump säger och enbart går efter hur Trump har handlat – så ser vi att han länge har försökt att göra diktatorn Putin rumsren, i avsikt att kunna göra lönsamma affärer.

Det ”fredsavtal” som Trump skröt att han kunde ordna mellan Ryssland och Ukraina, byggde på exakt den ambitionen. Hans fredsplan var att Ryssland skulle behålla vad man redan vunnit av mark i Ukraina, sluta kriga och Trump skulle då göra Ryssland till ett välkomnat land i västvärlden igen med mängder av lönsamma affärskontrakt för USA.
Ukraina var losers och borde vara tacksamma om bomberna slutade falla.

I mindre brutala former har denna Rysslandsstrategi länge varit utbredd i amerikanska, politiska kretsar. Så löd även Bidens underliggande resonemang:
Det överlägsna Ryssland skulle hur som helst vinna kriget, Ukraina hade bara att anpassa sig. USA hade inga skäl att lägga sig i eftersom det snarast var en amerikansk fördel att det irriterande men inte särskilt farliga Ryssland, var uppbundet så länge som möjligt i ett kostsamt krig.
En nära allierad till Kina nu försvagad, utmärkt.

Biden hade dock, till skillnad från Trump, uppfattningen att USA bara kunde vinna den globala kapplöpningen om man stödde sig på allierade. Biden kunde därför inte helt stöta ifrån sig Europa utan måste kompromissa och ge lite Ukraina-hjälp, noga skräddarsydd så att vad Ukraina fick, var alltid för lite och försent.

För Donald Trump finns det en hel del privata vinster att plocka ur den utgång av kriget som det amerikanska etablissemanget länge bedömt som lämplig.
Trump-dynastin får förtur till lönsamma affärer i Ryssland.
Amerikanskt näringsliv får gå via honom för att få tillgång till den ryska marknaden.
Trump får sin dröm uppfylld om Nobels fredspris och kan räcka långfingret till Obama.

Retligt nog har läget glidit amerikanerna ur händerna.
Från början har Ukraina stuckit käppar i det amerikanska hjulet genom att hellre dö än låta sig förslavas. Undra på att Trump skällde ut Zelenskyj i Vita Huset.

Putin som misslyckades med det snabba maktövertagande av Ukraina vilket var hans ursprungliga plan, som tvingats lägga ner ofantliga resurser på att vinna minsta kilometer mark i Ukraina, räknade med att Trump som amerikansk president skulle knäcka Ukraina genom att ta ifrån dem all amerikansk hjälp.
Putin har nämligen satt sin sista potatis om han avslutar kriget utan att ha vunnit politisk kontroll över Ukraina.
All denna död och ekonomiska förödelse i Ryssland för ingenting? Det vore slutet för Putin, hans tänkta dynasti och drömmar om att gå till eftervärlden.

Putin kan därför inte nöja sig med vad Trump erbjuder… vilket förstås irriterar den oförstående Trump som ser sina privata segrar gå förlorade.
Så Trump påminner Putin om vem som är boss genom att tala lite om sanktioner och att antyda att han kan ge vapen till Ukraina.

Men detta är ingen bra sits för Trump på hemmaplan, vilket Putin förstås vet.
Trumps MAGA-följare anser sig ha fått bergsäkra löften från sin store idol om at USA inte ska gå in i krig långt borta.
Och Trump har redan bombat Iran (till ingen uppenbar nytta).
MAGA vill att presidenten vägrar hjälpa Ukraina.

Trump har varken inrikespolitiskt eller utrikespolitiskt något att vinna på att Ukraina tar hem kriget.
Så vad han än säger;
Trump har inte bytt sida i kriget och USA har inte bytt åsikt om Ryssland.

Ibland kan det låta så men det är för att Trump vill förvilla oss.
Egenintresset är i slutänden vad som avgör.