Le Pens gäng försenade till utskotts-festen i EP

Le Pen kom sent till festen och hennes partigrupp Patrioterna var inte med när utskotten fördelades. Gruppens förmodade vänskap med Ryssland förskräcker.


Tydligen ville Marine Le Pen inte berätta för väljarna innan det franska valet (söndag den 7 juli) att hennes Rassemblement National hade bestämt sig för att ansluta till Orbans initiativ i Europaparlamentet, Patrioterna.

Så här beskriver Tjeckiens premiärminister Petr Fiala den nya gruppen:
”Låt oss kalla en spade för en spade. Patrioterna tjänar Rysslands intressen. Antingen medvetet eller omedvetet. Och därför hotar de Europas säkerhet och frihet.”

Genom att vänta med beskedet till efter deadline (den 4 juli) för att anmäla partigrupp till parlamentet, så missade Patrioterna utskottsfördelningen mellan grupper och fick nöja sig med det som blivit över.
De franska ledamöterna var så många att deras grupp, nummer tre i storleksordning, annars skulle ha varit bland de främsta att plocka åt sig.

EPP – 188 platser
S&D – 136 platser
Patrioterna – 84 platser
ECR – 78 platser
Renew – 76 platser
De Gröna – 53 platser
Vänstern – 46 platser

Största gruppen EPP tänker i alla fall lägga beslag på utskottet för industri, för utrikespolitik och för jordbruk samt konstitutionella affärer, fiskeri, budgetkontroll liksom underutskottet för folkhälsa.
Socialisterna har paxat för miljö/livsmedelssäkerhet, internationell handel, ekonomi/monetärt, regionalpolitik samt jämställdhet.

ECR som helt nyss var tredje största partigrupp, går efter utskottet för budget, medborgerliga rättigheter/ inrikesfrågor samt petitioner.
Liberalerna i Renew tar bistånd, rättsliga frågor och underutskottet försvar/säkerhet.
Kvar till de försenade Patrioterna blir då möjligen utskottet för transport och för kultur/utbildning.

Fördelningen är preliminär och ska bekräftas om ett par veckor när EP-ledamöterna i varje utskott röstar fram sin ordförande.
Tidigare år har dock mittenpolitikerna enats om att upprätthålla en ”cordon sanitaire” kring viktiga poster och röstat nej till att ge sådana till högerextrema.
Denna utestängde 2019 t ex franska Rassemblement National och italienska Lega, då i gruppen ID. Bägge ingår i Patrioterna den här mandatperioden.

Gruppen Patrioterna startades av Victor Orban med sina 11 EP-ledamöter, tjeckiska ”Upprörda medborgare” (7) och österrikiska Frihetspartiet (6). Andra anslöt så småningom, bla italienska Lega (8), spanska Vox (6) och holländska PVV (6).

Men det är alltså tack vare Marine Le Pens strålande framgång i EU-valet vilket gav RN 30 ledamöter som Patrioterna blir så många.
Ordförande för gruppen Patrioterna blir logiskt nog Le Pens kronprins Jordan Bardella, trots att han inte var närvarande vid bildandet av gruppen och som för övrigt under sina tidigare fem år som EP-ledamot varit ganska osynlig.
Vice ordförande blir Fidesz-ledamoten Kinga Gal, som trots att hon har suttit i EU-parlamentet sedan 2004 varit om möjligt ännu mer osynlig.

Patrioterna lovar att bekämpa EU-kommissionens hegemoni och alla utom en (holländarna) lovordar Victor Orbans ”fredsresa” till Moskva och Beijing nyligen där han driver ett budskap som avskys av övriga EU, idén att om bara ukrainarna vill ge efter, så blir det fred.

2 tankar på “Le Pens gäng försenade till utskotts-festen i EP”

  1. Texten är lite otydlig men om jag förstår det rätt så är det bara ordförandeposterna i utskotten som gruppen går miste om att få välja. Inte själva platserna i utskotten.

    När jag satt i EP så blev extremhögern ändå fråntagen presidieposterna när utskotten valde sina presidier, utifrån det rimliga argumentet att man inte vill att extremhögern ska kunna missbruka den rollen. Jag antar att det inte har ändrats. I så fall så fall har de inte gått miste om något, bara förlorat det några dagar tidigare än vad som annars skulle skett.

    1. Vi vet inte om de ny-och omvalda ledamöterna tänker tillämpa ”cordon sanitaire” den här gången.
      Tror du att EPP vill göra det mot ECR som de har övervägt samarbete med? Mot Melonis folk?
      (Utan EPP blir det ju ingen cordon, eller hur). Kanske kan EPP tänka sig att göra det mot Patrioterna. Kanske inte.

Kommentarer är stängda.