Sanktioner utan Orban var ändå inte lätt
Man kunde tro att det skulle gå lätt att få till det nya sanktionspaketet mot Ryssland utan Orban i rummet med sitt ständiga veto.
Inte alls.

I tre dagar har de försökt komma överens, EU-ambassadörerna, efter att deras utrikesministrar förra måndagen misslyckats med att ta EUs 21a sanktionspaket.
Men det är fortfarande stopp.
Många hade nog trott att det skulle räcka att slippa Putins bästa vän i EU, ungraren Victor Orban som alltid utnyttjat sitt veto till att försena och urvattna sanktioner mot Ryssland, men det var alltså inte nog.
Förklaringen är nog inte enbart att andra länder förut kunnat ducka bakom Orbans rygg och slippa visa sin ovillighet att avstå lönsam handel.
Det handlar nog lika mycket om att när EU nu efter fyra år av ständigt nya sanktioner, nått fram till sitt tjugoförsta sanktionspaket, så har många lågt hängande frukter redan plockats. Nu dyker import av varor och tjänster upp på listan som det kan kosta EU-länderna att avstå ifrån.
Sanktioner på rysk torsk blev t ex snabbt ett problem. Tyskland är största importör och medan EUs import totalt sjunkit har just Tyskland men även Frankrike kraftigt ökat sina torsk-inköp. Ett tiotal länder köper mycket torsk från Ryssland och även Sverige importerar.
Fisk är numera helt borttaget från sanktionspaketet.
Irland exporterar alumina till ryska bolag som tillverkar vapen. Det försvann tidigt från listan. Irland begär att få tid på sig att utreda ärendet i botten först.
Grekland, Malta och Cypern tvärvägrade förslaget att lägga sanktioner på fartyg som hjälper den ryska skuggflottan att transportera LNG (flytande gas). Enligt Financial Times handlade det för grekisk del om att skydda en viss rederimiljardär. Cypern och Malta säljer för sin del gott om kringtjänster till fartygen. Tvärstopp tills vidare men frågan är inte färdigdiskuterad.
Förslaget att lägga reseförbud på alla nuvarande och tidigare stridande ryska män stöter också på patrull. Här är det Italien och Frankrike som starkt invänt att det ju blir snudd på omöjligt att avgöra om de krigat, när någon anländer till gränsen.
För de här länderna kan det ju förstås hota deras trevliga intäkter från turism också, medelklassens ryssar gillar verkligen Italien, Frankrike och Spanien som behöver intäkterna.
Österrike för sin del hotar veto över att sanktioner på banker (20 ryska och 31 icke-ryska) som stöttar rysk ekonomi.
Raifeissen Bank, en av Österrikes största banker, har aldrig lämnat Ryssland utan gör fortfarande stora affärer där. Enligt banken själv, beror det på att det skulle ge en förlust att sälja sin ryska verksamhet.
Österrikes regering kräver istället att EU kompenserar Raifeissen Bank för utgifter banken haft i Ryssland.
Bulgarien och Italien vill för sin del inte gå med på att det nya oljeraffinaderi som byggts i Georgien, ska utsättas för EU-sanktioner. Det skulle bli besvärligt för deras import.
Hotet om EU-sanktioner hade annars fått raffinaderiet att lova sluta hantera rysk olja redan i höst.
Nu är det upp till EU-ordförande Irland att överväga hur mycket de vill stryka i sanktionslistan för att kunna få till ett enhälligt ja.
EUs alla sanktioner mot Ryssland hittills