Donald Trumps löfte till Zelensky om ”säkerhetsgarantier” var bara luft

De europeiska ledarna jublade, Keir Starmer kallade det ett ”genombrott”. Donald Trump lovade amerikanska ”säkerhetsgarantier” för Ukraina under måndagens möte i Vita huset.

Men dagen efter – då Trump hunnit prata med Vladimir Putin ett par gånger – var USA:s säkerhetsgarantier nedtonade till flygtransporter.

Däremot verkar Trump ha fått Putin att gå med på ett möte med Zelensky. Även om det kan dröja innan det blir av.

”Européerna är villiga att sätta in folk på marken. Vi kan hjälpa dom med saker, troligen via flyg. Det är ingen som har såna grejer som vi har”, berättade Donald Trump för sin favoritkanal Fox News.

USA har förvisso flera stora flygplan för att snabbt transportera militär utrustning och soldater till Ukraina. Men det var knappast några enstaka amerikanska flygplansturer som president Zelensky och hans europeiska följe till Vita Huset lobbat för.

Trumps sändebud till Kreml – fastighetshajen Steve Witkoff – hade dessutom väckt de europeiska ledarnas förhoppningar med talet om ”Artikel 5-liknande skydd”. Det lät nästan som att Ukraina hade ”halva inne” i Nato. Och dessutom påstod Witkoff att Putin sagt ja till det!

Men även det var för bra för att vara sant. Kreml upprepade sitt nej till soldater från Natoländer i Ukraina och kallade det för en ”eskalering” av kriget.

Putins påstådda ja till ”Artikel 5-liknande skydd” var troligen också en missuppfattning. Ryssland öppnade för amerikanska säkerhetsgarantier för Ukraina 2022 i förhandlingarnaom att förhindra en rysk militär invasion. Men då under förutsättning att Ryssland hade vetorätt.

Det är också värt att notera att Natos omtalade artikel 5 inte heller innebär några säkra ”säkerhetsgarantier” för Sverige och övriga medlemsländer om de blir anfallna.

Det är upp varje Natoland att ”individuellt” besluta vilka ”åtgärder som den anser nödvändiga”.

Natos styrka ligger i de militära högkvarteren, den gemensamma militära planeringen, åratal av gemensamma övningar med soldater från medlemsländerna och därmed kapacitet att agera. Den ligger inte i något ”Artikel 5-liknande skydd”.

När Donald Trump dagen efter mötet Zelensky och de sju europeiska ”livvakterna” i Vita huset, och telefonsamtalen med Putin, klargör att USA:s insats begränsas till på sin höjd några transportflyg handlar det inte om någon Nato-insats för Ukraina.

Utrikesminister Marco Rubio meddelade dock på tisdagen att Kreml gett klartecken för att möte mellan president Zelensky och president Putin.

The fact that Putin says, ’Okay, I’ll meet with Zelensky,’ is a big deal,” sade en nöjd Rubio till Fox News.

Men Donald Trumps förhoppningar om ett möte nästa vecka och ett snabbt fredsavtal för att slippa anklagelserna om att släppt kravet på en omedelbar vapenvila riskerar att gå om intet. Från Moskva meddelar utrikesminister Sergej Lavrov att ”varje kontakt som involverar höga ledare måste förberedas ytterst noggrant”.

“Step by step, gradually, starting from the expert level and then going through all the necessary stages.”

De politiska ledarna i Europa försöker dock upprätthålla en optimistisk stämning och hylla varje vagt positivt uttalande av Donald Trumps så långt det går.

Efter ett extrainkallat EU-toppmöte på tisdagen deklarerade ordföranden Antonio Costa att EU samarbetar med USA om ”konkreta säkerhetsgarantier” för att uppnå en rättvis fred.

De europeiska ledarna talar om ”genombrott” varje gång Trump öppnar munnen och tackar honom för hans stora vishet varje gång han säger något som inte är hämtat från Putins agenda. De hoppas bygga upp en världsbild i Trumps huvud där Putin är svikaren.

När toppmötet mellan Zelensky och Putin väl blir av kommer det snabbt att visa sig att de inte kan komma överens om något fredsavtal. Då är det viktigt att de europeiska ledarna lyckats få Trump på sin sida i tolkningen av vem som bär skulden.

Registrera dig för notis om nästa blogginlägg

Vi följer dataskyddsförordningen (GDPR)

.