Skandal efter skandal – men Orban hoppas Trump ska rädda honom

Viktor Orban har varit ledaren för Europas extremhöger i 15 år. Men de två senaste årens rader av skandaler har fått honom att tappa kontrollen:

+ Nationalisten som inte ställer upp för hotade ungrare i grannländer.

+ Familjepolitikern som avslöjas för att inte ha agerat i pedofilskandaler.

+ Kritikern mot ”Brysseleliten”, som avslöjas för att ha leva lyxliv på EU-bidrag.

Orban riskerar nu att sparkas i valet i april. Hans hopp är att ett besök av Donald Trumps och USA:s nya säkerhetsstrategi ska rädda honom kvar vid makten.

Viktor Orbans regering har hamnat i akut krisläge redan de första dagarna på valåret 2026.

Stora demonstrationer i Budapest och Bratislava mot att Orbans bundsförvant Robert Fico i Slovakien infört nya lagar med sex månaders fängelse för den som ifrågasätter lagarna efter andra världskriget om kollektiv skuld för ungrare. Orban har satt skygglapparna på för ungerska minoritetens rättigheter och prioriterat Ficos stöd mot EU-stöd till Ukraina.

Miljontals ungrare och tyskar jagades bort från sina hem i Tjeckoslovakien efter kriget, förlorade sitt medborgarskap och alla deras tillgångar beslagtogs. Och ”Benes-dekreten” lever än i dag när staten kan expropiera ungrares mark utan ersättning.

När det stora oppositionspartiet i Slovakien krävde att staten skulle upphöra använda sig av efterkrigslagarna blev reaktionen i stället att Ficos regering införde en ny lag med fängelsestraff för den som ifrågasätter ”Benes-dekreten”

Ungerns oppositionsledare Peter Magyar har deltagit i demonstrationerna och lovat ingripa mot Slovakiens regering om han vinner valet. Medan Viktor Orban idkat intimt samarbete med Robert Fico på EU-toppmöten där de tillsammans motarbetat att ryska pengar ska användas för att stödja Ukraina.

– Det här en komplicerad fråga”, sade Viktor Orban på sin årliga internationella presskonferens i förra veckan. När jag satt mig in i frågan ska jag tala med Slovakiens premiärminister.

Men i stället för att prata med Robert Fico har en av Orbans rådgivare nu begärt att EU-kommissionen ska granska Slovakiens nya lag.

För Orbans trovärdighet som en nationalistisk ledare som står upp mot varje hot mot ungerska folket är skadan redan skedd. Allt färre väljare litar på Orbans proklamationer. Peter Magyars parti Tisza leder stort i de opinionsmätningar som inte beställts av Orbantrogna medier. Med 50-40 över regeringspartiet Fidesz enligt opinionsinstitutet Median, som låg närmast resultatet i senaste valet.

Magyar arbetade tidigare för regeringspartiet Fidesz och var gift med Orbans justitieminister Judit Varga. Men efter den stora pedofilskandalen 2024 då regeringen och presidenten benådade chefer som dömts för att ha skyddat sexualbrott mot barn bröt Magyar med partiet och tog initiativ till protestdemonstrationer.

Han ställde upp i EU-valet för det lilla partiet Tisza som fick 30 procent. Orban hade till slut fått en verklig politisk utmanare.

Orbans ställning försvagas av landets svaga ekonomiska utveckling under flera år, trots hans ständiga tal om att ”nästa år blir det bästa någonsin”. Regeringens löften om skattefrihet för småbarnsföräldrar tycks inte heller lyfta väljarstödet.

Samtidigt som ungerska arbetare har minimilöner långt under grannländerna kommer avslöjanden om Orbans lyxliv på semesterresor i Indien och om de stora palatsliknande egendomar som olika familjemedlemmar formellt äger.

”In this pretty corner of rolling countryside some 30 kilometers west of Budapest, Gyozo Orban, father of nationalist Prime Minister Viktor Orban, is about to finish erecting a huge, luxurious palace surrounded by magnificent parkland. A pastiche of Habsburg-era architecture.”

Det värsta för Viktor Orban är att skandalerna förföljer honom nu när valet närmar sig. Pedofilskandalen från 2024 har återkommit med nya anklagelser i december om att regeringen fått rapporter om sexualbrott mot barn på statliga institutioner utan att agera.

Viktor Orban har vunnit tidigare val på att varna för utlänningar som försöker ta över Ungern – som George Soros och EU:s Brysselelit. Men inför det här valet verkar Orban satsa på att han ska få hjälp utifrån – i första hand av Donald Trump.

Orban har varit en hängiven supporter till Trump ända sedan första presidentvalskampanjen 2016. Orban har ständigt försökt anpassa sig till Trumps olika utspel. När Trump attackerade Venezuela och grep president Maduro gömde Orban snabbt undan Ungerns samarbetsavtal med Maduro och att Ungern lagt in veto mot EU-sanktioner mot Venezuela.

Donald Trump har också belönat Orban för hans hängivna stöd. Ungern blev undantaget från USA:s oljesanktioner mot Ryssland. Trump lovade förlägga fredsförhandlingarna med Putin till Budapest.

Men när Ukrainakriget nu fortsätter lovar Trump i stället att besöka Ungern mitt under valkampanjen.

”Your leadership serves as an example to others around the world. You have consistently stood for the principles that make Hungary strong — faith, family, and national sovereignty — and America respects that courage”, skriver Trump på fredagen i ett brev som Orban publicerat.

”I wish you the best luck in the upcoming election campaign.”

Trump levererar därmed i enlighet med sin nya säkerhetsstrategi, där USA ska stödja politiska krafter som bekämpar EU:s utveckling inifrån.

En av Trumps rådgivare är redan på plats i Ungern. John McLaughlin som varit Trumps opinionsexpert i flera val. Hans opinionsmätningar visade ständigt på stort väljarstöd för Donald Trump.

”McLaughlin was notorious for producing rosy polling data on behalf of his clients”. enligt amerikanska medier.

I den opinionsmätning han levererat inför ungerska valet leder följaktligen Orbans parti.

Men Orban kan också räkna med gentjänster från annat håll. Orban ryckte ut till stöd för högerextreme George Simion i presidentvalet i Rumänien. Med en halv miljon flygblad i rumänska Transsylvanien med Orban och Simion tillsammans med budskapet på ungerska: ”Rumäner kan räkna med ungrarna i sin kamp för kristenhet och suveränitet”.

George Simion förlorade i Rumänien men han har använt sina kunskaper om hur man påverkar opinionen genom att hjälpa Karol Nawrocki till en oväntad seger i polska presidentvalet i fjol. Det kan nu kommer Viktor Orban till nytta.

Donald Trumps rådgivare i Vita huset och extremhögern i Europa inser att en valförlust för Orban skulle vara ett allvarligt bakslag som skulle leda till stora svallvågor.

Demokratiska krafter skulle få stärkt självförtroende när det visar sig att det går att besegra även en auktoritär regim som skaffat sig kontroll över såväl medier som rättsapparaten. I EU skulle Orbans fotsoldater, som Robert Fico och Andrej Babis, stå villrådiga och bli rädda för att indragna EU-miljarder ska leda till att även de tappar väljarstöd.

Valet i Ungern kan bli en avgörande milstolpe inför presidentvalet i Frankrike nästa år.

Registrera dig för notis om nästa blogginlägg

Vi följer dataskyddsförordningen (GDPR)